Jaunumi

Parki un pastaigu vietas Jēkabpils apkārtnē

29. Oktobris, 11:52, 2021 Apmeklētāju centrs
Parki un pastaigu vietas Jēkabpils apkārtnē

Vai zinājāt, ka Jēkabpils novadā ir daudz skaistu un izziņas vērtu pastaigu vietu!? Esam apkopojuši nozīmīgas un labiekārtotas vietas Jēkabpils apkārtnē, uz kurām doties rudenīgās pastaigās. Sagatavojiet līdzi siltu dzērienu, kādu uzkodu un izbaudiet Jēkabpils apkārtni! 

Jēkabpils Mežaparks un Radžu ūdenskrātuve 
Jēkabpils Mežaparks ir viena no Jēkabpils iedzīvotāju un pilsētas viesu iemīļotākajām vietām, kas ikdienā kalpo par lielisku resursu fiziskām aktivitātēm un veselīga dzīvesveida stiprināšanai. Mežaparka teritorija ir izveidoti labiekārtoti un apgaismoti sporta spēļu laukumi, trenažieri spēka vingrinājumiem, pieejama 500 m gara asfaltēta un apgaismota trase, kur iespējams izmantot skriešanai, velobraukšanai, pastaigām un citām aktivitātēm. Mazākajiem parka apmeklētājiem pieejams bērnu rotaļu laukums, kurā atrodas "Lūšu māja”, parkā ierīkota 10 metru gara koka vingrošanas iekārta „Lūša taka”, kas trenē līdzsvaru un attīsta veiklību. Blakus Mežaparkam atrodas Radžu ūdenskrātuve. Apkārt ūdenskrātuvei vijas ~6,4 km gara, gleznainām ainavām bagāta un skaista trase, kas piemērota pastaigām, skriešanai un velobraukšanai. Ūdenskrātuvē atrodas dižakmens – Radžu jeb Brodu akmens, kas ir otrs lielākais Latvijas teritorijā. Tā augstums ir 3,1 m un apkārtmērs – 19,5 m. Apkārt Radžu ūdenskrātuvei ir izveidotas astoņas piknika vietas ar galdu, soliem un grilu. 
Adrese: Neretas ielā 121, Jēkabpils

Dabas parks un ezers “Laukezers”
Dabas parks “Laukezers” ir vieta, kur izrauties no pilsētvides, lai sajustu dabas atjaunojošo spēku nūjojot, skrienot vai nesteidzīgi baudot iekoptās pastaigu takas un velotrases. Te meža ainava mijas ar pļavu plašumu. Laukezers ir aizsargājamo dabas vērtību sarakstā, tādēļ jāņem vērā, ka atpūtniekiem piekļuve ezeram nodrošināta vien dažās labiekārtotās vietās.
Adrese: Kūku pag., Jēkabpils novads

Rogāļu akmens un grava
Rogāļu gravā ikviens var ne tikai izstaigāt ainavisko taku, apskatīt Rogāļu dižakmeni, pasmelt dzidro Mīlestības avota ūdeni, bet arī sastapt mītiskos tēlus no Rogāļu gravas rašanās teikas. Teika vēsta, ka Rogāļu grava ir Pērkona dusmu rezultāts, kas radusies no Pērkona radītās ūdens šalts. Savukārt avots ir Laimas asaru avots, tas radies, redzot kā Velns un Pērkons cīnās par viņas mīlestību. Rogāļu akmens atrodas Daugavas labajā krastā, Rogaļu gravā 50 metru no strauta ietekas Daugavā. Akmens garums ir 6,5 m, platums – 4,6 m, augstums līdz 3,7 m, apkārtmērs – 18,5 m.
Adrese: Kūku pag., Jēkabpils novads

Marinzejas muiža un muižas parks
Marinzejas muiža (senāk sauktu Mariensee) atrodas Marinzejas ezera krastā. Šī no 1848.-1852. gadam klasicisma stilā celtā ēka, bijusi grāfa Josefa fon der Borha  vasaras pils. Pašlaik tajā atrodas Brāļu Skrindu Atašienes vidusskolaī. Aicinām izbaudīt nesteidzīgu pastaigu Marinzejas muižas parkā, kurā izkoptas un labiekārtotas vēsturiski veidojušās takas, kā arī atjaunoti dekoratīvo augu stādījumi, ko savulaik bija iecienījuši Borhu dzimtas ļaudis. Izzināt parka dzīles vedina “Plūškoku taka”, “Filadelfu taka”, “Parka rožu taka” un citas. Baudiet dabas noskaņas un atklājiet stāstus, kas apvij Marinzejas muižu. Bet brīdī, kad nokļūsiet “Skaņu laucī” - āra mūzikas instrumentu laukumā, kļūstiet par māksliniekiem. Ritmizējiet, bungojiet, radiet. 
Adrese: Atašienes pag., Jēkabpils novads

Stendera parks
Parkā saglabājusies interesanta terasveidīga dīķu kaskāde, sastopami vairāki dižkoki un potenciālie dižkoki.  Izveidotas divas izziņas takas ar informatīvām plāksnēm  – augstas gudrības taka un Bildu Ābices taka. Stendera ābeces taka iepazīstina ar "Bildu ābices" burtiem un pamācībām, kas attēlotas uz plāksnēm takas malās. Taka ir apmēram 300 metrus gara un ved līdz bijušās mācītājmuižas vietai.
Adrese: Vārnava, Viesītes lauku teritorija

Mīlestības taka
Mīlestības taka ir labiekārtota atpūtas vieta Viesītes pilsētā - sporta, brīvā laika pavadīšanai un vides izziņai. Tā sākas pie Paula Stradiņa skolas un ved līdz estrādei Mīlestības saliņā. Taka piedāvā iepazīt dumbrāja – pārmitrā platlapju meža tipa augu un dzīvnieku sugas. Rūpīgam vērotājam dumbrājs ir atklājumu pilna pasaule visos gadalaikos, sākot ar pavasarī plaukstošajiem ziediem, līdz pat ziemai, kad sniegā iezīmējas dzīvnieku pēdu raksti. Takā ir labiekārtotas atpūtas vietas Mazā ezera krastā un Draudzības kalniņā. Viesītes Mazā ezera apkārtnē bieži novēroti bebri, ondatras, meža pīles, gulbji, purva ķauķi un meža zīlītes.
Adrese: Robežu iela 25, Viesīte,Jēkabpils novads

Zasas muižas parks
Leģendām un nostāstiem apvītais 18. gs. veidotais 23 ha plašais Zasas muižas parks aizvedīs aktīvā un romantiskām ainavām pārpilnā pastaigā. Gleznainie dīķi un tiltiņi, koki un simtgadīga ozolu birzs ir apmeklējuma vērti! Parka kompozīcijā ievērotas 18. gs. ainavu parka romantiskā virziena iezīmes. Apstādījumos izmantotas vietējās koku sugas, piemēram, baltegles, sudrabvītoli, Veimuta priede un citas dendroloģiskās vērtības. Šoruden parkā no koka karkasa konstrukcijas izveidota skatu platforma, no kuras vērot Zasas parka ainavu. Pēc garas pastaigas var atpūsties kādā piknika vietā vai Cukurkalniņa lapenē un smelties enerģiju!
Adrese: Zasa, Zasas pag., Jēkabpils novads

Gārsenes pils un dabas takas
Pie Gārsenes pils atrodas bijušais muižas parks 4ha platībā un pie tā sākas arī Gārsenes dabas takas. Takas vēsturiski tika veidotas vienlaicīgi ar pils kompleksa būvniecību un ieeja takās atrodama pie mākslīgi veidotā, ar bruģa pamatni izliktā barona peldēšanās dīķa. Takas sākumā saglabājusies ošu aleja, ko savulaik stādījis barona dārznieks, savukārt taku vidusposmā apmeklētājiem ir iespēja pasēdēt uz Barona krēsla - akmens ar cilvēku veidotu sēdvietu tajā. Kopumā Gārsenes mežā vijas dažāda garuma labiekārtotas pastaigu un izziņas takas - Kultūrvēsturiskā taka, Zaļā taka, Baronu pastaigu taka, Staburaga taka, ar ierīkotām atpūtas un ugunskuru vietām. Takās apskatāmi vairāk kā 40 unikāli dabas objekti, gan dižakmeņi, gan dižkoki, kā arī un pagasta ievērojamākie arhitektūras un kultūrvēstures pieminekļi. Dabas takās ietilpst arī „Krēslas stundas taka”, kas īpaši patiks zinātkāriem mazajiem ceļotājiem. Taka stāsta par Rūķu dzīvi mežā un tās veidošanas pamatā ir stāsti no „Lielās Rūķu enciklopēdijas”. Dabas taku apmeklējumam var iegūt maršruta karti zvanot uz tālr. + 371 26367150. 
Adrese: „Labieši”, Gārsenes pag., Jēkabpils novads

Rubenes dabas parks
Rubenes dabas parka veidošana tika uzsākta 1950. gadā. Parkā apskatāmi dekoratīvo augu stādījumi un akmensdārzi, ūdensrozes formas strūklaka, dīķis ar saliņu, kā arī pieejams āra boulings. Apmeklētājiem ir iespēja apskatīt retas koku sugas – tūjas, Sibīrijas baltegles, vienkrāsas baltegles, sarkanos ozolus un duglāzijas. Parkā pieejamas vairākas labiekārtotas atpūtas vietas ģimenēm ar bērniem - Rūķu ciems un rotaļu laukums ar šūpolēm.
Adrese: Rubenes pag., Jēkabpils novads.

Latvju  zīmju  parks
Latviešu etnogrāfiskās rakstu zīmes veidojušās pirms vairāk nekā 3000 gadiem un lietotas kā simboli, kā elementi, kā informācijas nesēji un enerģijas izteiksmes veids. Parka teritorijā ir apskatāms informatīvais stends un vietējā amatnieka no ozolkoka darinātas 11 etnogrāfiskās zīmes.  Katrai no tām pievienota plāksnīte ar skaidrojumu. 
Adrese: Leimaņi, Leimaņu pag. Jēkabpils novads

Aleksandra Grīna parks
Rakstnieks Aleksandrs Grīns (1895-1941) – romānu "Nameja gredzens" un "Dvēseļu putenis" autors, ar brāli – rakstnieku Jāni Grīnu – Kalna  pagastā pavadījuši pirmos dzīves gadus. Aleksandra Grīna parkā uzstādīts piemiņas akmens un informatīvais stends, kā arī izveidots parka nosaukums koka zobena formā. Pēc rakstnieka literāro darbu motīviem ir tapuši četri vides objekti: “Dvēseļu putenis” – 3 strēlnieku silueti un trijstūris ar latvju zīmēm, “Nameja gredzens” – apaļa arka, skulptūra “Saderinātie” un “Zemes atjaunotāji” – lāča siluets ar lāča ķepas nospiedumu, kā arī izbūvēts grants seguma gājēju celiņš.
Adrese: "Doktorāts”, Kalna pag., Jēkabpils novads

Dignājas skolas parks
Parka apmeklētājiem pieejama ierīkotā aktīvās atpūtas un veselības taka, āra trenažieri. Parkā pieejama atpūtas un ugunskura vieta, soliņi un brīvdabas estrāde.
Adrese: Dignājas pamatskola, Dignājas pag., Jēkabpils novads

Literāta Jāņa Akuratera daiļrades taka 
Takā ir pieejama informācija par rakstnieka un novadnieka J. Akuratera daiļradi un dzīves gaitām. Netālu atrodas veselības taka, kurā apmeklētājiem ir iespēja pastaigāties pa priežu silu un vienlaikus izvingrināt ķermeni uz dažādām koka vingrošanas iekārtām. Pieejamas arī šūpoles un lapene. 
Adrese: Aldaunes iela 13, Brodi, Ābeļu pag., Jēkabpils novads

Kristakrūga skatu tornis
Reizēm viss, kas ir vajadzīgs, tas ir paraudzīties uz ierasto no cita skatupunkta. Kristakrūga skatu tornis, kas slejas 27 metru augstumā, paver elpu aizraujošu skatu uz Teiču purva rezervātu no tā dienvidu puses. Teiču purvs ir viens no lielākajiem neskartajiem sūnu purviem Baltijā un katrā gadalaikā purva ainava vērotāja acīm atklāj arvien jaunas nianses. 
Adrese: Atašienes pag., Jēkabpils novads

Taborkalna skatu tornis 
Taborkalna skatu tornis slejas 28 m augstumā 137,8 m augstajā Taborkalna virsotnē Sēlpils pagastā. Skatu tornis izveidots šī gada rudeni, un jau kļuvis par vienu no iecienītākajiem tūrisma objektiem Jēkabpils apkārtnē. Uzkāpjot tornī vērojama skaista panorāma jebkurā gadalaikā. Skatu torņa augšējā platformā izvietotas norādes uz citiem punktiem, kas apmeklētājam ļauj iedomāties uz kuru pusi, 19. gs. zemes uzmērījumu veikšanas laikā,  zinātnieks, atronoms Vilhelms Strūve ir lūkojies, lai fiksētu ģeodēziskos mērījumus. Torņa pakājē skatāms arī akmens ar norādi Strūves ģeodēziskā loka punktam “Dabors-kalns”. 
Adrese: Sēlpils pag., Jēkabpils novads 

Ormaņkalna skatu tornis
Izcila vieta, no kuras tālu lūkoties, ir Ormaņkalns dabas parkā "Sauka". Pats kalns ir augstākā vieta tuvākajā apkārtnē. Ne velti šī bijusi populāra seno latviešu pulcēšanās vieta – teikas vēsta, ka no šī kalna saucēji pulcējuši ļaudis uz sapulcēm un svētkiem – lūk, arī skaidrojums dabas parka nosaukumam "Sauka".
Adrese: Dabas parks “Sauka” 

Lai vieglāk plānot braucienu, parki atzīmēti google kartē. Spied uz pogas! 

Karte. Parki un pastaigu vietas Jēkabpils apkārtnē 

Jēkabpils Mežaparks un Radžu ūdenskrātuve

Dabas parks "Laukezers"

Rogāļu akmens un grava
​​​​​​

Marinzejas muiža un muižas parks

Gārsenes pils un dabas takas

Latvju zīmju parks

Ormaņkalna skatu tornis

Kristakrūga skatu tornis

Taborkalna skatu tornis

 

Zasas muižas parks

Stendera parks

Mīlestības saliņa

 

Ieteikt citiem: