Lekcijas

Jēkabpils Vēstures muzeja speciālistu sagatavotās lekcijas:

1. Kas ir muzejs?

Muzejs gluži kā dzīvs organisms mainās, pārveidojas un atkal un atkal pārsteidz apmeklētājus ar tā piedāvātajām iespējām. Lekcijas laikā skolēni aicināti caur Jēkabpils Vēstures muzeja piemēru iepazīt muzeju un to darbinieku ikdienu. Kāda ir muzeja misija un uzdevumi? Kādu profesiju pārstāvji strādā muzejā? Kādus noslēpumus glabā muzejs? Tie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem tiks meklētas atbildes lekcijas laikā.

2. Jēkabpils vēsture laika lokos

Jēkabpils var lepoties ar vairāk kā 350 gadu senu vēsturi, kad Daugavas krastā slobodas jeb brīvciema vietā hercogs Jēkabs dibina pilsētu. Lekcijas laikā skolēni aicināti caur senajām fotogrāfijām, dokumentiem un arheoloģiskajiem atradumiem iepazīt pilsētas veidošanās vēsturi. Lekcijas laikā tiks atbildēts uz tādiem jautājumiem, kā, piemēram, kur atrodas senais pilsētas centrs? Kā Krustpils un Jēkabpils kļuva par vienu pilsētu? 

3. Krustpils vēsture un Rīgas iela kā tās galvenā maģistrāle

Lekcijas ietvaros skolēniem tiek piedāvāts virtuāli izstaigāt Rīgas ielas posmu, sākot no vecā tirgus laukuma līdz pat bijušajai cukurfabrikai. Aplūkojot iestādes, kas atradušās Rīgas ielas namos un cilvēkus, kas tur dzīvojuši, skolēniem būs iespēja iepazīt Krustpils veidošanās vēsturi. Kur atradās ebreju skolas un Aizsargu nams? Kas ir Staburags un Šveices māja? Tie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem tiks meklētas atbildes lekcijas laikā.

4. 100 iemesli lepoties ar Jēkabpili

Lekcijas ietvaros skolēni aicināti iepazīties ar unikālām un ievērojamām vietām, cilvēkiem un notikumiem, kas palīdzējuši Jēkabpils vārdam izskanēt visas Latvijas mērogā. Lekcijas laikā tiks runāts par tādiem māksliniekiem, kā, piemēram, Otto un Ugu Skulmēm, Emmu Baltmani un Laimoni Blumbergu. Ielūkosimies Krustpils villaines unikālajos rakstos, un atklāsim, kur Jēkabpilī atradās Baltijā lielākā mūzikas instrumentu fabrika.

5. Krustpils pils atjaunošana

Krustpils pils var lepoties ar vairāk kā 750 gadu senu pagātni. Tā bijusi gan viduslaiku cietoksni, gan muižas centrs, šeit bijis izvietots Latgales Artilērijas pulks un padomju armijas daļas, līdz  1996. gadā tā kļūst par mājvietu Jēkabpils Vēstures muzejam. Lekcijas laikā skolēni aicināti izsekot pils vēsturiskajai attīstībai un restaurācijas procesam, atklāt tās noslēpumus un mīklas, iepazīt cilvēkus un  notikumus, kas ar to saistās.  

6. Pieminekļi Jēkabpilī

Jēkabpils ir pilsēta divdabis. Šeit sadzīvo piemiņas vietas, kas veltītas Latvijas brīvības cīnītājiem un tiem, kas cietuši no represijām padomju varas gados, gan tās, kas slavina padomju laika mantojumu. Caur šīm pretrunām lekcijas laikā skolēniem būs iespēja noklausīties stāstus par dažādiem Jēkabpilī atrodamajiem pieminekļiem, to vēsturisko kontekstu un cilvēkiem kas ar tiem saistīti.

7. Jēkabpils Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri

Triju Zvaigžņu ordenis ir visaugstākais Latvijas valsts apbalvojums, ko piešķir par sevišķiem nopelniem Tēvijas labā. Jēkabpils var lepoties ar vairākiem spožiem un talantīgiem cilvēkiem, kas ar savu darbu ir snieguši nenovērtējamu ieguldījumu Latvijas labā. Lekcijas laikā skolēniem tiks dota iespēja ne tikai uzzināt par ordeņa rašanās vēsturi un pasniegšanas kārtību, bet iepazīt tādus jēkabpiliešus ordeņa kavalierus kā selekcionāru Viktoru Orehovu, kara lidotāju un latviešu aviācijas aizsācēju Kārli Skaubīti u.c.               

8. Strūves ģeodēziskā loka Jēkabpils punkts

Strūves ģeodēziskais loks ir triangulācijas uzmērīšanas ķēde, kas šķērso desmit valstu teritoriju.  Latvijā ir tikai divi šī loka punkti, kas iekļauti UNESCO mantojumu sarakstā un viens no tiem atrodas Jēkabpilī. Lekcijas laikā skolēniem būs iespēja iepazīt loka veidošanās vēsturi, kā arī uzzināt kā šie mērījumi notika Jēkabpilī un kāpēc to veikšanai tika izvēlēts tieši Strūves parks.

9. Viņu vārdos nosauktas ielas Jēkabpilī

Jēkabpilī ir vairāk kā 230 ielas, tomēr tikai dažas no tām nosauktas kādas personības vārdā. Lekcijas ietvaros skolēniem būs iespēja iepazīt Jēkabpils ielu veidošanās vēsturi un ar tām saistītos cilvēkus. Tiks runāts par tādām ievērojamām personībām, kā, piemēram, rakstnieci Āriju Elksni, lidotāju Kārli Skaubīti, keramiķi Andreju Pormali u.c.   

10. Jēkabpils 1990. gadā

1990. gada 4. maijā tiek pieņemta deklarācija “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”. Lekcijas ietvaros skolēniem būs iespēja uzzināt par 1990. gada notikumiem Jēkabpilī. Kā tiek demontēts Ļeņina piemineklis? Kur atradās čekas māja un kādas pārmaiņas piedzīvoja pilsēta pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas?

11. Barikāžu laiks

Barikāžu laiks ir nozīmīgs posms Latvijas vēsturē, kas apliecina cīņu par neatkarīgas Latvijas pastāvēšanu. 1991. gada janvāra notikumos piedalījās arī vairāki jēkabpilieši. Lekcijas ietvaros skolēni aicināti iepazīties ne tikai ar Barikāžu norisi, bet caur jēkabpiliešu atmiņu stāstiem iejusties tā laika trauksmainajā gaisotnē.

12. 1941. un 1949. gada deportācijas

1941. un 1949. gada deportācijas ir viens no sāpīgākajiem padomju varas noziegumiem pret latviešu tautu. Krustpils dzelzceļa stacija ir viena no vietām no kurām izsūtījumā uz Sibīriju devās simtiem jēkabpiliešu. Lekcijas ietvaros skolēniem būs iespēja uzzināt par deportācijas iemesliem un caur izsūtīto jēkabpiliešu pieredzes stāstiem izdzīvot viņu izsūtījuma gadus un atgriešanos dzimtenē.

13. Jēkabpilieši Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri

Lāčplēša Kara ordenis bija Latvijas augstākais militārais apbalvojums, ko piešķīra par ieguldījumu Brīvības cīņās. Lekcijas ietvaros skolēniem būs iespēja uzzināt ne tikai par ordeņa veidošanās vēsturi un pasniegšanas kārtību, bet iepazīt arī vienpadsmit jēkabpiliešus, kas šo ordeni ir saņēmuši.

14. Jēkabpils Padomijas ēnā

Padomju laiks aptver piecdesmit gadus, ko Latvijas iedzīvotājiem nācās pavadīt zem svešas varas. Pievēršoties ekonomiskajiem un sociālajiem aspektiem, lekcijas laikā skolēni aicināti iepazīties ar Jēkabpils vēsturisko attīstību padomju gados. Kur Jēkabpilī atradās Ļeņina piemineklis, kā radās tā saucamais ŽBK rajons, kas ir Oškalna kultūras nams? Tie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem tiks meklētas atbildes lekcijas laikā.

 

Muzeja speciālistu sagatavotās lekcijas iespējams noklausīties tiešsaistē, Jēkabpils Vēstures muzejā, kā arī piesakot izbraukumu.
Lekciju vidējais ilgums 40 min. 
Informācija un lekciju pieteikšana zvanot uz tālruni 27008136