Notikumu kalendārs

Izstāde

Krustpils pils

Rīgas iela 216B, Jēkabpils, LV-5202

Izstāde "Mūsu porcelāns"

29. Jūlijs 2023 12:00 Krustpils Pils

No 29. jūlija Krustpils pils Muižas viruvē skatāma izstāde "Mūsu porcelāns" no Vitas Kalvišas privātās kolekcijas.

Vita Kalviša par savu kolekciju: "Mūsu porcelāns. Rīgā ražotie porcelāna trauki ikdienišķai lietošanai un smukumam no mūsu vecmāmiņu traukuskapjiem. Atver vecmāmiņas trauku bufeti - ko tu tur redzi? Neinteresantus, novecojušus un nemodernus traukus? Tā tikai šķiet. Paņem rokās, nomazgā, rau, kā iemirdzas. Uzzini kur un kad ražots, varbūt vāzei vai porcelāna tējkannai ir pat vārds? Jau interesantāk, vai ne? Un tad pēkšņi, lasot un izzinot, Tu saproti - klau, tas taču kolekciju retums...
Apmēram tā sākās mans trauku trakums. Man vienmēr  bijis žēl, ja kāds grib izmest vecās tējkannas un šķīvjus - nu kur gan tādas lietot tējas maisiņu gadsimtā... Ņēmu pie sevis, brīnījos, kas tik nav ražots tepat Rīgā, līdz kādu dienu, kad kovids mums bija iedevis daudz brīva laika, sāku pētīt - kas tās tādas. Nezinu, nezinu, vai vajadzēja... Kad pirmais šoks par Rīgas porcelāna fabrikas produkcijas daudzveidīgo klāstu bij pāri, un pēc osiņas vai tējkannas vāciņa formas jau spēju kaut nakts vidū atšķirt Karīnu no Diānas vai Ārijas, sāku vilkt mājās puķainās un strīpainās, apaļās un stilīgās... Servīzes, protams. 
Tagad es savējās kannas un krūzes pazīstu, bet Tu ar savām - vēl tikai iepazīsies. Manā traukuskapī, protams, nav pilns Rīgas porcelāna fabrikas trauku klāsts, kolekcija ir ļoti jauna, arī par vietu, kur visu izvietot, ir dikti jādomā, tomēr, esmu pārliecināta - daudzi atpazīs savas bērnības traukus, kādus redzējāt vecmāmiņas vai tantes bufetē. Un tad iesiet mājās, un no jauna, jau citām acīm sasveicināsieties ar veco servīzi - "Nu sveika, Regīna, Ārija, Laima!"."

 

Ieteikt citiem: