Notikumu kalendārs

Izstāde

Sēļu sēta

Filozofu iela 6, Jēkabpils, LV-5201

Izstāde "Rokdarbi tekstilijās un pinumos"

6. Jūnijs 2024 10:00 Sēļu sēta

No 2024. gada 6. jūnija "Sēļu sētā" skatāma Tautas lietišķās mākslas studiju "Ataudze", "Austra" un „Rītausma” izstāde "Rokdarbi tekstilijās un pinumos".

Tautas lietišķās mākslas studijas "Ataudze" , "Austra" un „Rītausma” darbojas Kultūras centrā "Iļģuciems" .

TLMS "Ataudze" darbojas kopš 1969.gada un tās vadītāja ir Ineta Vēvere. Studijā darbojas 18 pinēji, kurus vieno interese par latviešu tradicionālo kultūru un vēlme saglabāt amata prasmes pinumu nozarē.

Studijas Ataudze pinēju darbi bijuši skatāmi neskaitāmās studiju izstādēs, Valsts lietišķās mākslas izstādēs, darbu ekspozīcijās ārpus Latvijas robežām. TLMS Ataudze augstu novērtēto meistaru darbi ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājumos.
Tautas daiļamata meistari savu prasmju bagātībās dalās ar jaunākiem kolēģiem, katram ir iespēja pilnveidot savas zināšanas un kopīgiem spēkiem saglabāt un pārmantot amata prasmes – Nemateriālā kultūras mantojuma vērtības.

TLMS „Rītausma” savu radošo darbību uzsāka 1970. gadā. Studijas dalībnieces vieno interese par latvisko kultūras mantojumu un vēlme saglabāt, izkopt un nodot nākamajām paaudzēm gadsimtiem krāto prasmju un tradīciju spēku.

Studijas dalībnieces nodarbojas ar adīšanu, tamborēšanu, mezglošanu, izšūšanu, mežģīņu darināšanu. Šī rokdarbu veidu un dažādo tehniku daudzveidība dod iespēju darināt gan izsmalcinātus interjera priekšmetus (galdautus, spilvenus, segas utt.) gan papildināt savu garderobi ar neparastiem un oriģināliem apģērbiem un aksesuāriem. Vairākas  studijas dalībnieces ir apguvušas tekstilmozaīkas tehnikas, kā arī izsmalcinātu frivolitē, knipelētu  un adatas mežģīņu darināšanu. Latviešu tautas tradīcijas saglabājas cimdu, zeķu, kā arī tik populāro  mauču adīšanā. Arī mūsdienīgu apģērbu rotāšanai tiek pētīti un izmantoti etnogrāfiskie raksti.

TLMS „Austra” ir aušanas studija ar 55. gadu vēsturi.
Dalībnieces studijā apgūst aušanas tehnikas, iepazīstas ar senču bagāto mantojumu, apgūst kompozīcijas un krāsu mācības pamatus, bet galvenais ir aušanas iemaņu praktizēšana, darinot  grīdas celiņus, dvieļus, galda celiņus, dekoratīvus spilvenu pārvalkus, galdautus, segas, lielos lakatus, apģērba vai interjera audumus.

Studijas dalībnieces piedalās: Latvijas nacionālās kultūras centra projektā „Satiec savu meistaru”, meistarklases un amata demonstrējumi tiek organizēti gadskārtu un ieražu un svētku pasākumu laikā Kultūras centrā „Iļģuciems” un citviet  Rīgā. Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku pasākumu laikā, pašdarināto tērpu skatē "Radošais nemiers".

Darbus var redzēt Kultūras centra „Iļģuciems” ikgadējās izstādēs un valsts nozīmes lietišķās mākslas izstādēs Latvijā un ārvalstīs.
TLMS „Austra” meistaru darināto segu foto un informācija par studiju ir iekļauta grāmatā „Latvijas segas tūkstošgadei”.
Aušana ir nebeidzams ceļš no pagātnes uz nākotni.

Ieteikt citiem: