Notikumi

Tēlnieka Laimoņa Blumberga piemiņai veltīta izstāde

Krustpils pils

Rīgas iela 216B, Jēkabpils, LV-5202

Tēlnieka Laimoņa Blumberga piemiņai veltīta izstāde

27. Janvāris 2024 10:00 Krustpils Pils

No šī gada 26. janvāra līdz 2. jūnijam Jēkabpils Vēstures muzejs aicina iepazīties ar latviešu tēlniecības klasiķa Laimoņa Blumberga (1919-2014) piemiņai veltīto izstādi Krustpils pils Marmora zālē.

Laimonis Blumbergs dzimis 1919. gada 26. janvārī Krustpils pagasta Veseļmuižā. Mācījies Jēkabpils pamatskolā un Jēkabpils Valsts komercskolā.  Pirmās profesionālās iemaņas sācis apgūt sava tēva akmeņkaļa darbnīcā. 1950. gadā absolvējis Latvijas Valsts Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu, un 1952. gadā kļuvis par Mākslinieku savienības biedru. Jau studiju gados iepazinies ar savu nākamo sievu, scenogrāfi un tekstilmākslinieci Ritu Kranci (vēlāk Ritu Blumbergu). Kopš 1960. gada abi vasaras pavadījuši Jēkabpils novada Kūku pagasta "Lazdukalnos" pie Laukezera.

Laimonis Blumberg ir viens no pirmajiem latviešu tēlniekiem, kurš pievērsies tiešās kalšanas metodei. Strādājis stājtēlniecībā un memoriālās tēlniecības jomā, paralēli pievēršoties savdabīgajai mazo formu tēlniecībai. Autora darbos dominē vispārināti sieviešu tēli, kas apliecina tēlnieka attieksmi, dziļu cieņu pret sievieti. Saviem darbiem galvenokārt izmantojis granītu, marmoru, kaļķakmeni, profīra laukakmeni. Pazīstamāko monumentālās tēlniecības darbu vidū ir minami: piemineklis "Dzejnieks Eduards Veidenbaums" (1955., memoriālais muzejs "Kalāči") un kapa piemineklis komponistam Pēterim Barisonam (Sēlpils), kā arī kopā ar tēlnieku Aivaru Gulbi pēc Kārļa Zemdegas meta veidotais Raiņa piemineklis Rīgā, Esplanādē (1965). Jēkabpils Valsts ģimnāzija skolas parkā izveidojusi sava absolventa skulptūru dārzu.

Mākslinieka darbi glabājas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Latvijas Mākslinieku savienības galerijā, kā arī daudzās privātās kolekcijās Šveicē, Dānijā, Zviedrijā, Beļģijā, Itālijā, Vācijā, ASV, Kanādā un citur.

Paldies Mārai un Jurim Urtāniem par palīdzību izstādes tapšanā.

Izstādes atklāšana 28. janvārī plkst. 12.00.

Ieteikt citiem: