Notikumu kalendārs

Kristīnes Lipkovas tekstilmākslas izstādi “PASLĒPTIES”

Krustpils pils

Rīgas iela 216B, Jēkabpils, LV-5202

Kristīnes Lipkovas tekstilmākslas izstādi “PASLĒPTIES”

13. Maijs 2024 09:00 Krustpils Pils

No 13.05.2024. Krustpils pils vārtu tornī skatāma Kristīnes Lipkovas (Līvāni) tekstilmākslas izstādi “PASLĒPTIES”.

Tekstilmākslas izstādē “PASLĒPTIES” skatāmi tekstildarbi, kuri veidoti dažādās tehnikās. Zīda lakati, kuri apgleznoti EBRU (ūdens glezniecības tehnikā), vilnas veltas gleznas, kā arī austi gobelēni.

Izstādes galvenā koncepcija ir emociju paslēpes, kuras tiek ietvertas materiāla faktūrā. Katrs darbs tas ir ceļojums domās un izjūtās, kas materializējas  rokām  sadarbojoties ar merino vilnu. Gleznas 3D efekts tiek sasniegts liekot vilnas kārsumu kārtu pēc kārtas, centimetru pēc centimetra. Vilnas gleznu velšanas procesu uzsākot nekad nevar zināt noslēgumu, jo tā ir sava veida došanās nezināmajā zemapziņas pasaulē . Neparedzamais rezultāts ir mana saruna ar visuma enerģijām, ko nolasa manas rokas, un prāts tikai vēro no malas tapšanas procesu. Nevienam šim darbam nav skices, tās ir emociju paslēpes, kuras tiek notvertas manos krāsainajos darbos. Es mīlu ceļot šajā pasaulē, kur nekas nav paredzams, bet ir ļoti labi sajūtams. Šī meditatīvā vilnas gleznu velšana piepilda mani ar enerģiju, katrs darbs ir izdzīvots domās un sajūtās. Katrā gleznā ir neliela daļiņa no manis, jo gleznas ik centimetrs ir manis izglaudīts un piepildīts ar pozitīvu enerģiju, un šo mīlestību es raidu Jums mans skatītāj, jo dzīve ir košums, kuru jātver un jābauda tieši šeit un tieši tagad!

Mākslinieces dzimta nāk no Līvāniem un Jersikas, kuras šajā vietā  iesakņojušās apmēram 1800. gadā, bet pati viņa dzimusi Daugavpilī. Kristīnes vectētiņš Juris Švirksts ar savu brāli  Andreju Švirkstu dzimuši un auguši Jersikā. Uzsākot patstāvīgas dzīves gaitas savām ģimenēm uzcēla mājas Daugavpils apriņķī, jo Andrejs Švirksts darba gaitas saistīja ar Daugavpili, kļūstot par Daugavpils apriņķa vecāko. Savukārt vecmāmiņa Veronika Švirkste (jaunības uzvārds Kūka) nākusi no Līvāniem, bija čakla rokdarbniece un Kristīne būdama maza, roku rokā darbodamies ar vecmāmiņu arī iemīlēja tekstilmākslu. Mākslas ceļš uzsākts mākslas koledžā “Saules skola”, vēlāk Latvijas mākslas akadēmijas Latgales filiālē. Lielbritānija uzdāvināja iespēju realizēties kā māksliniecei, jo bija pilna laika mamma trim bērniem un brīvajos brīžos varēja radoši strādāt. Pirms trīs gadiem atgriezās uz dzimtajām mājām Latviju – Līvāniem. Kristīne kopā ar ģimeni Lielbritānijā nodzīvoja 10 gadus, tomēr darbs Līvānu Stikla un amatniecības centrā viņai ir kā sapņu piepildījums. Pildīt ekspozīciju un izstāžu kuratores pienākumus viņa uzsāka 2021. gada vasarā.

Kristīne Lipkova uzsver – dzīve var aprauties jebkurā brīdī, tādēļ katram ir jādzīvo tur, kur viņš jūtas laimīgs, un jādara tas, kas sagādā prieku. Laime ir vienmēr jāķer aiz astes un jālaižas dzīves piedzīvojumā!

Ieteikt citiem: