Jaunumi

Latvijas Muzeju diena

25. Maijs, 15:58, 2022 Sēļu sētaVēstures muzejs
Latvijas Muzeju diena

2022. gada 27. maijā Latvijas Muzeju dienas ietvaros Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļā “Sēļu sēta” tiks pasniegta Latvijas Muzeju biedrības (LMB) Gada balva 2022. LMB Gada balva ir ikgadējs muzeju nozares konkurss, kura mērķis ir apzināt un izcelt izcilākos Latvijas muzeju sasniegumus, kā arī veicināt labo praksi un nozares ilgtspējīgu attīstību.

LMB valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde: “2022. gadā nozares profesionāļi ir radījuši daudzveidīgus, inovatīvus un sociāli atbildīgus projektus, kas apliecina Latvijas muzeju nozīmīgo ieguldījumu gan mūsu kultūras mantojuma saglabāšanā, gan vēstures pētīšanā un interpretēšanā. Īpaši būtiska ir muzeju loma, rūpējoties par dažādu sabiedrības grupu izglītošanu un kalpošanu ilgtspējīgai sabiedrības attīstībai.”

LMB Gada balvas 2022 pretendenti tika vērtēti, ņemot vērā atbilstību balvas kritērijiem: oriģinalitāte, aktualitāte, vienotība un kvalitāte, ilgtspēja un lietojamība, kā arī sociālā joma. Žūrijas darba rezultāts – izvirzīti 12 nominanti no visas Latvijas, pārstāvot valsts, pašvaldības, privātos un autonomos muzejus. LMB Gada balvas ceremoniju šogad vadīs Maija Meijere, Žaņa Lipkes memoriāla muzejpedagoģe. 

Balvas pretendentus vērtēja žūrijas komisija, kurā ietilpst viens pārstāvis no LMB valdes un četri pieaicinātie komisijas locekļi, pārstāvot dažādas ar muzeju darbību saistītas nozares:

  • Zane Grīnvalde, Latvijas Muzeju biedrības priekšsēdētāja, LMB Gada balvas darba grupas vadītāja, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzeja Izglītojošā darba nodaļas vadītāja, vēsturniece. 
  • Jānis Šiliņš, vēstures doktors, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts vēstures arhīva vadošais pētnieks, Vidzemes Augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta pētnieks, Vēstures izpētes un popularizēšanas biedrības valdes loceklis.
  • Ingūna Elere, H2E biroja mākslinieciskā vadītāja un vadošā dizainere, Latvijas Mākslas akadēmijas profesore. SEGD Riga Chapter līdzdibinātāja. Izglītībā un pieredzē pamatīgi rūdīta dizainere. 
  • Inga Surgunte, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Kultūras sektora vadītāja, Latvijas Muzeju biedrības ilgtspējīgas attīstības projektu vadītāja,  E. Veidenbauma muzeja “Kalāči” projekta “Vairāk gaismas!” vadītāja.
  • Rasma Pīpiķe, RA.DU zināšanu pārneses kustība, pilsoniskās sabiedrības procesu, dažādības vadības un organizāciju attīstības eksperte, aktīviste. 

Šī gada svinīgā notikuma jaunums – apbalvošanas ceremonijas programmā paredzēta diskusija, kurā piedalīsies visi žūrijas komisijas pārstāvji, lai pārrunātu šī gada balvas izaicinājumus un iesniegto projektu daudzveidību. Diskusijas moderatore – LMB valdes locekle un Latvijas Kultūras akadēmijas programmas “Kultūras teorija” doktorante un LKA maģistra programmas “Kultūras mantojuma pārvaldības un komunikācijas” vadītāja Elīna Vikmane.

Līdzās galvenajai balvai tiks izcelts arī viens projekts nominācijā PAMANĪTS, kā arī pirmo reizi balvas pastāvēšanas vēsturē tiks pasniegta balva par Mūža ieguldījumu muzeju nozarē. Savu speciālo balvu piešķirs igauņu izstāžu dizaina un ražošanas uzņēmums “MOTOR” un žurnāls “Ilustrētā Pasaules Vēsture”.

Ieteikt citiem: