Jaunumi

Ceļojošā V4 plakātu izstāde „Poszterra"

28. Decembris, 09:45, 2021 Krustpils Pils
Ceļojošā V4 plakātu izstāde „Poszterra

No 2022. gada 5. līdz 20. janvārim Krustpils pils Marmora zālē skatāma ceļojošā V4 plakātu izstāde „Poszterra".

Četras rindkopas par plakātu jeb gultas veļas kastes noslēpumi

V4. Četras valstis, četras valodas, divpadsmit grafiķi. Bija laiki, kad viņi savā starpā sazinājās ar vārdnīcas palīdzību, reizēm mēģināja komunicēt krievu vai angļu valodā, bet drīz vien atklāja, ka viņiem ir  kopīga valoda -  plakāts. Viens attēls var izstāstīt to, ko grūti izskaidrot pat ar tūkstoš vārdiem. Ielikts punkts, sākta līnija, nepabeigts zīmējums uz salvetes, sejas maskas vai alus paliktņa... skices, uzmetumi, "vizuālā komunikācija". Mēs sapratām viens otru no pusvārda.
V4. Plakāta varenais spēks. Brno biennāle, Trnavas triennāle, Budapeštas Posterfest un, protams, vissenākā - Varšavas plakātu biennāle. Kaut kur aiz trejdeviņām jūrām reiz notika liela plakātu izstāde, kurā līdzās obligātajai angļu valodai par oficiālo kļuva poļu valoda, jo runā, ka tā ir plakāta dzimtā valoda. Nejauši par Ungārijas Plakātu asociācijas prezidentu tika ievēlēts polis Kristofs Duckis (Krzysztof Ducki), kurš saskaņā ar viņa paša vārdiem ir arī ungāru mākslinieks. (Vienprātīgāku balsojumu priekšvārda autors nevar atcerēties.)
V4. Pasaules tendence: plakāti izzūd, vismaz sabiedriskajās vietās, tie atkāpjas un nokļūst uz muzeju un galeriju sienām. Čehijā, Slovākijā, Polijā un Ungārijā plakāti vēl joprojām ir manāmi arī uz reklāmas stabiem. Lai gan tiek apgalvots, ka tagad ir mūsdienīgāki un daudz lētāki saziņas veidi, plakāts tomēr atrod savu vietu pilsētvidē un varbūt iemājo arī garāmgājēju sirdīs?
V4. Ja izvēlētos simts plakātu dizainerus, vēl kāds simts paliktu aiz strīpas. Šodien lēmējs ir kurators Kristofs Duckis. Rakstu šodien, jo, ja būtu jāizdara izvēle vakar vai rīt, viņš noteikti būtu zvanījis citiem un aicinājis citus, jo gandrīz katra V taisnstūra radītāja darbnīcas un pat guļamistabas durvis viņam ir vaļā. Nepārprotiet, plakātu glabāšanai nav labākas vietas par gultas veļas kasti. Tajā var ērti izvietot,  viegli pāršķirstīt un ilgstoši uzglabāt 70x100 izdrukas, un, protams, tās ir viegli atrodamas, kad paredzēta jauna izstāde, kā, piemēram, šī.

Ištvāns Oross (István Orosz)

Ieteikt citiem: