Jaunumi

Senioru diena muzejā

31. Augusts, 15:13 Krustpils PilsSēļu sētaVēstures muzejs
Senioru diena muzejā

7. septembrī Jēkabpils Vēstures muzejs aicina uz Senioru dienu. Šajā dienā no plkst. 10 -17 muzeja apskate senioriem būs bez maksas.

Kad aktīvā tūrisma sezona noslēgusies, piedāvājam drošā vidē un nesteidzīgi iepazīties ar aktuālo Krustpils pils un "Sēļu sētas" piedāvājumu -pastāvīgajām ekspozīcijām un dažādām izstādēm.

Krustpils pilī izstaigājiet pils otro stāvu, kur tikai pirms gada noslēgušies pamatīgi rekonstrukcijas darbi un apbrīnai paveras daļēji atjaunotas 19. un 20. gs. miju interjera detaļas. Tepat otrajā stāvā apskatāma izstāde "Retumu kabineti. Kaislības Eiropā 16.-21.gs.", kura stāsta par eiropiešu ceļojumiem uz Amerikas, Āfrikas un Āzijas kontinentiem un neparastām lietām kas atvestas līdzi no tiem uz mājām.
Pils pirmajā stāvā Jūs sagaida aizraujošs piedzīvojums Jēkabpils pilsētas vēstures ekspozīcijā, kas pagājušajā gadā saņēma Latvijas Muzeju biedrības gada balvu kā labākais muzeju produkts. Te vairākās telpās izvietoti dažādi temati, ko muzejs vēlējies uzsvērt kā noteicošos pilsētas veidošanās vēsturē.
Marmora zālē eksponēta izstāde veltīta māksliniekiem brāļiem Kalvēm. Te aplūkojami gan viņu darbi no Jēkabpils Vēstures muzeja un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumiem, gan privātajām kolekcijām. Gan lasāmi teksti par brāļu dzīves gājumu, kas abiem diemžēl aprāvies pāragri.
Nepalaidiet garām iespēju arī uzkāpt Krustpils pils skatu tornī, kur pirmajā stāvā redzēsiet mūsdienu mākslas sadaļu izstādei "Retumu kabineti", bet pārējos stāvos varēsiet vēl nedaudz pakavēties vasaras iespaidos izcilu Latvijas mākslinieku gleznās, grafikās un fotogrāfijās izstādē "Sapnis par Itāliju". Un protams pašā augšā kā balva par augsto kāpienu Jūs sagaidīs gleznainā Jēkabpils ainava kuru vērosiet no torņa skatu platformas.
Pēc viesošanās pilī noteikti iegriezieties mūsu apmeklētāju centrā, kur cokolstāvā Jums būs iespēja ielūkoties Jēkabpils tūrisma vēstures lapaspusēs, bet pirmajā stāvā piedāvājam iepazīties ar Jēkabpils novada mājražotāju produkciju.

Muzeja Brīvdabas nodaļas "Sēļu sēta" jaunajā Amatu mājā, lai arī nepabeigta līdz galam, tomēr jau tagad apskatāma ekspozīcija "Sēlija sirdī", kas iepazīstina apmeklētājus ar senajām amatniecības prasmēm, izmantojot muzeja krājuma eksponātus un daudzveidīgus informācijas pasniegšanas paņēmienus, kas ir interesanti un saprotami dažādām mērķauditorijas grupām. Te iegūsiet vispārīgu informāciju par Sēliju, redzēsiet fotosienu ar ievērojamiem sēļiem, sēļu tautastērpu un darba rīkus.
Dodoties dziļāk "Sēļu sētas" teritorijā, jums būs iespēja iepazīt 19. gs. Augšzemes zemnieka saimniecību - dzīvojamo māju, graudu klēti, mazo klētiņu, kalvi, vējdzirnavas, pirti, darba rīkus un sadzīves priekšmetus. Dzīvojamās mājas istabā patreiz apskatāma arī izstāde "Latvijas dabas iedvesmotie", kuru apvienojoties piedāvā divas tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS)- “Austra” un  "Ataudze". TLMS “Austra” ir aušanas studija ar vairāk nekā pusgadsimta vēsturi. Studijā darbojas dažāda gada gājuma un profesiju aušanas entuziastes, ieskaitot meistares ar vairāk nekā 40 gadu pieredzi aušanā. Dalībnieces studijā apgūst aušanas tehnikas, iepazīstas ar senču bagāto mantojumu, apgūst kompozīcijas un krāsu mācības pamatus. Izstādes “Latvijas dabas iedvesmotie” audumu krāsu salikumi un kompozīcijas ritmi ir radīti ietekmējoties no Latvijas dabas: ziediem, kokiem, putniem, gadalaiku un diennakts maiņas, novērtējot un parādot mūsu Latvijas dabas savdabību un krāšņumu. TLMS „Ataudze” ir apvienojušies domubiedri, kuriem interesē latviešu tradicionālā kultūra, vēlme saglabāt pinēju amata prasmes, apgūt jaunas iemaņas un dalīties ar tām. Katram pinumu autoram ir savs rokraksts un izmantojamie materiāli, atšķirīgas formas un gatavo darbu pielietojums. Tiek radīti gan mākslas un sadzīves priekšmeti, gan rotaļlietas no klūgām, saknītēm, sloksnēm, meldriem. Arī iepīts, ievīts un sasiets pinumā, materiāls turpina smaržot pēc dabas, patur dzīvā atmiņā savu izcelsmi – no dabas! Šie darbi tiek likti goda vietā, dāvināti un tirgoti, tādēļ sastopami visā plašā pasaulē. Dalībnieki mainās, bet radīšanas prieks paliek. 

Uz tikšanos muzejā!

Ieteikt citiem: