Jēkabpils pilsētas vēstures ekspozīcija

"Krustpils. Jēkabpils. Daugava"
Apmeklētājs jūtas, kā iekāpis Daugavā un vēro notikušo abos tās krastos, jo uz gaiteņa grīdas projicējas ūdens. Uz garajām gaiteņa sienām izvietota laika līnija, kas vēsta par svarīgākajiem notikumiem Krustpilī un Jēkabpilī.

"Vecticībnieki Jēkabpilī"
Tik pat ilgi, cik pastāv pilsēta, tajā dzīvo arī vecticībnieki. Izcili amatnieki un savu tradīciju kopēji. Ekspozīcija veidota kā telpa telpā. Īsta istaba ar visu iedzīvi.

"Izgatavots Jēkabpilī 19.- 20. gadsimtā"
Te aplūkojams viss, ko ražojuši jēkabpilieši 19. un 20. gadsimtā. Būvmateriāli, mūzikas instrumenti, vējjakas. Mazie apmeklētāji savukārt var iemēģināt roku konveijera darbināšanā.

"Cīņas par brīvību 20. gadsimtā"
Padomju represijas. Smagas atmiņas. Te sēžot klubkrēslā, iespēja klausīties jēkabpilieša Ilmāra Knaģa grāmatas “Bij tādi laiki” fragmentus. Uz vienas no telpas sienām bezkaislīgi, kā titri pēc kinofilmas slīd uz Sibīriju izvesto pilsētnieku saraksts. Turpat vecajā televizorā var noskatīties amatiervideo par Ļeņina pieminekļa noņemšanu Jēkabpilī.  Apmeklētājos interesi izraisa ne tikai saturs, bet arī tehniskās iespējas - kā šī filma tikusi vecajā televizorā.

"Mēs lepojamies"
Mēs lepojamies ar izciliem dzejniekiem, māksliniekiem, sportistiem, zinātniekiem. Te iespējams iekāpt gaisa balonā un “noķert” sajūtu kā ir, kad pacelies augstāk par zemi. Te var iesēsties Reiņa Nitiša auto sēdeklī. Ekspozīcijā ir atveidots auto, ar kuru Reinis 2014. gadā ieguva 3. vietu Pasaules rallijkrosa čempionāta posmā Norvēģijā. Romantiski noskaņotās dāmas dodas uz Ārijas Elksnes dzejas tornīti.

"Senvēsture"
Neticami, bet dizaineru iecerei palīdzēja pati telpa. Neko nevajadzēja imitēt. Pils senie mūri atklājās, tīrot zemgrīdas slāni. Nu šie mūri, kopā ar arheologu darba piederumiem eksponējas telpas padziļinājumā. Sieviešu rotas, vīru darba rīki. Sēļu etnogrāfiskie tērpi. Grezni. Ikviena apmeklētāja, veroties spogulī, ierauga sevi tērptu senās sēļu sievietes apģērbā. Bērni, savukārt var izmēģināt spēkus, ar trīša palīdzību izvelkot spaini no izrakumu vietas.

"Strūves ģeodēziskā loka punkts Jēkabpils"
Jēkabpilī atrodas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautais Strūves ģeodēziskā loka punkts. Ģeodēzikie mērījumi savulaik tikuši veikti, pielietojot triangulācijas metodi. Nav viegli saprast, kas tā tāda. Bet, ja ir iespēja, sēžot uz soliņa, nesteidzīgi noskatīties animāciju par šo tēmu, tad uzreiz kļūsti par triangulācijas ekspertu.