Eiropas Muzeju nakts 2023

9. Maijs, 16:52, 2023 Krustpils Pils
Eiropas Muzeju nakts 2023

13. maija vakarā no plkst 19.00 līdz pusnaktij Krustpils pilī norisināsies akcija "Eiropas Muzeju nakts".

• plkst. 19:00 pie atjaunotās Krustpils muižas smēdes atklāsim vides objektu (āra ekspozīciju) “20. gs. sākuma sporta automašīna”. Tēlnieks Ģirts Burvis.

20.gadsimta sākumā Latvijas teritorijai cauri veda vairāki  starptautisko  auto sacensību maršruti. Par vienu no prestižākajiem pasākumiem izvērtās „Baltijas Auto un Aero kluba” rīkotās sacīkstes „Par lielkņazienes Viktorijas Fjodorovnas balvu” 1914.gadā.

Brauciens sākās Tartu. Latvijas teritorijā maršruts veda caur vietām, kur atradās auto īpašnieku pilis un muižas. Brauciens ilga sešas dienas, tajā piedalījās 27 automobiļi un viens motocikls. Brauciena rīcības komitejā bija arī  Krustpils barons Boriss fon Korfs (1883.-1946.), kurš kopā ar sievu Irēnu braucienā piedalījās ar 1911. gadā ražoto automašīnu Benz.
    Krustpilī braucēji ieradās 28. jūlija vakarā. Pieņemšanu Krustpils pilī organizēja pats barons Boriss fon Korfs.
    Tikai vēlā naktī Krustpilī ieradās inženieris Vladimirs fon Kreislers, kura automašīnai bija nopietni bojāts priekšējais tilts. Krustpils muižas smēdē sākās pamatīga rosība. Saliektais tilts bija jāremontē. Nākamajā rītā pie smēdes stāvēja inženieris un prasmīgais muižas kalējs. Viņi bija apmierināti ar savu darbu. Auto varēja turpināt ceļu.

• plkst. 20:00 Krustpils pils iekšpagalmā koncertšovs bērniem “Uz balli ielūdz Adamsu ģimene”.

Kurš gan nezin slaveno Adamsu ģimeni - vissaticīgāko un reizē dīvaināko visā pasaulē, kuras vēsture ir nu jau vairāk kā astoņdesmit gadus sena. Ģimeni, kuras mīļākais brīvā laika kavēklis ir spēļu vilcienu spridzināšana un avīzes lasīšana, stāvot uz galvas. Šī ģimene apjūsmo lietas, par kurām citi šausminās, un apbrīno parādības, kas citiem uzdzen šermuļus. Ne velti par Adamsiem ir uzņemtas vairākas filmas, pat Brodvejas mūzikls un šobrīd slavenais seriāls "Wednesday", kurš vēsta par Adamsu ģimenes meitas Vensdijas gaitām Nevermoras akadēmijā, kurā mācījušies viņas vecāki. Ne velti šobrīd par Instagram un TikTok slavenāko deju, ko atveido miljoniem bērnu un jauniešu visā pasaulē, ir kļuvusi grupas "The Cramps" dziesma "Goo Goo Muck", kuras horeogrāfiju veidojusi pati populārā seriāla "Wednesday“ galvenās lomas atveidotāja Dženna Ortega. Bet kas tad ir Adamsi? Ģimenes galva Gomess Adamss ir pievilcīgs, gara auguma vīrs, kurš ar skubu metas izpildīt daiļās sievas Mortīcijas vissmalkāko kaprīzi. Lai iepriecinātu savu pielūgsmes objektu, viņš gan apstrādā saindētu lauku, gan sarīko “romantiskas” vakariņas kapsētā. Viņiem ir “jauki” bērni Pagslijs un Vensdija, kuru bērnības mīļākās rotaļas bija giljotīna un elektriskais krēsls, kopā ar viņiem bieži laiku pavada tēvocis Festers, vecmāmiņa, septiņas pēdas garais sulainis Glūņa un neparastais mājdzivnieks - Roka.
    Muzikālā koncertšova bērniem “Uz balli ielūdz Adamsu ģimene” stāsts būs par Gomesu un Mortīciju Adamsiem, kuri nezin kā iepriecināt savu meitu Vensdiju, kad viņa brīvlaikā atgriezusies no mācībām Nevermoras akadēmijā. Meitenei prieku nesniedz nedz tēva bēru marša spēlēšana uz ērģelēm, nedz bērnības mīļākās spēles ar elektrisko krēslu, pat puķu lasīšana kapos vairs nešķiet aizraujoša. Visu padara vēl sliktāku ziņa, ka brālis Pagslijs kopā ar tēvoci Festeru un Roku ir aizbraucis pie Vecmāmiņas. Vensdija jūtas pamesta, viņa nolemj ieslēgties savā istabā, spēlēt čellu un nenākt ārā mūžīgi. Mortīcija un Gomess ir satraukuma pilni un viņiem rodas plāns, kā meitai tomēr radīt prieku - taisīt balli, uz kuru ielūgt visdīvainākos viesus no malu malām, aicinot tiem sagatavot priekšnesumus, kas Vensdijai varētu šķist īpaši un iepriecinoši.
    Vai balles noslēgumā visi viesi un arī koncertšova apmeklētāji būs apguvuši pasaules jaunāko TikTok deju hitu un varēs to nodejot kopā ar Vensdiju, to mēs redzēsim humoristiskākajā, pasaules superhitiem bērniem un jauniešiem piepildītākajā, dziedošajā, krāšņu kostīmu uzburtajā koncertšovā bērniem “Uz balli ielūdz Adamsu ģimene"

• plkst. 21:30-24:00 apmeklējumam atvērts Krustpils pils vārtu tornis. Torņa stāvos skatāma tekstilmākslinieka Egila Rozenberga izstāde.

Kopš 20. gs. 70. gadiem Egils Rozenbergs ir viens no ievērojamākajiem latviešu tekstilmāksliniekiem. Viņa daiļradi raksturo ne tikai klasiskā gobelēna tradīcijas, bet arī laikmetīgi telpiskie risinājumi, jauktas tehnikas un oriģināli materiāli.
    E. Rozenbergs mācījies Jūrmalas 4. vidusskolā, beidzis Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolas Glezniecības nodaļu un Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu profesora Rūdolfa Heimrāta vadībā.
    E. Rozenberga daiļrade īpašu vērību guva latviešu dekoratīvās šķiedras mākslas 20. gs. 70.–80. gadu uzplaukuma laikā, kad dzima novatoriski formu un struktūru meklējumi.
    E. Rozenbergs piedalījies izstādēs ASV, Austrijā, Baltkrievijā, Beļģijā, Čehijā, Dānijā, Grieķijā, Igaunijā, Itālijā, Kanādā, Krievijā, Lietuvā, Norvēģijā, Somijā, Turcijā, Ukrainā, Ungārijā, Uzbekistānā, Vācijā, Vjetnamā, Zviedrijā.
    Tekstilmākslinieka E. Rozenberga daiļradi raksturo spēcīgs un mērķtiecīgs radošais gars un nemitīgi radošie meklējumi. Tie atspoguļojas gan ar daudzpusīgo tēmu loku, gan ar stilistisko daudzveidību no figurālām kompozīcijām līdz telpiskiem risinājumiem, gan eksperimentējot ar šķiedras mākslai neraksturīgiem materiāliem. Tomēr īpaši jāuzsver Latvijas kultūras vēsturē unikālā un augstu vērtējamā E. Rozenberga sadarbība ar manufaktūru apvienību Mobilier National Parīzē, kurā pēc viņa projektiem tapa divi gobelēni, kas nonāca Francijas valsts īpašumā.

• plkst. 21:30-24:00 apmeklējumam atvērts Krustpils pils pagrabs.

• Atvērta Krustpils luterāņu baznīca.