Jaunumi

No 1. jūnija atvērta Krustpils pils jaunā virtuves ekspozīcija

31. Maijs, 16:01, 2023 Krustpils Pils
No 1. jūnija atvērta Krustpils pils jaunā virtuves ekspozīcija
Krustpils pilī iekārtota jauna ekspozīcija ar 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma pils virtuves interjeru. Tā apmeklētājiem būs iespēja gūt ieskatu par baronu ēšanas kultūru un pavāru darba apstākļiem, apskatīt senos virtuves priekšmetus. Ekspozīcija vienlaicīgi kalpos kā programmu norises vieta. Te varēs izspēlēt arī vairākas spēles, iepazīties ar senām ēdienu receptēm. Ekspozīcija  papildināta ar skaņu efektiem un sešiem video sižetiem, kuros redzami dažādi virtuves priekšmeti darbībā - patvāris, ābolu mizotājs, citronu sulas spiede un citi. Iepriekš sazinoties ar muzeju, būs iespēja pieteikt ekskursiju ar  gidu vai arī kādu no izglītojošajām programmām.
 
Krustpils pils mūra piebūve - C korpuss ieņem neaizstājamu lomu pils kopējā ansamblī. Vairākus gadu desmitus šī Krustpils pils ēkas daļa nav bijusi pieejama apmeklētājiem. Ēka ir saimnieciska rakstura, tajā ir saglabājušās autentiskas lietas, kas ir unikālas sava laikmeta iezīmes. Šāda veida ekspozīcija ir unikāls piedāvājums, jo nav skatāms citur tuvākajā apkaimē.
 

Krustpils pils C korpusa senākās mūra daļas celtas 18. gs. beigās. Saglabājušies manteļskursteņa nospiedumi un zem grīdas atrastās virtuves notekūdeņu tranšejas. Korpuss būvēts kā muižas saimniecības ēka, kuras 1. stāvā izvietota virtuve. Labajā pusē manteļskurstenim atradās telpa ar maizes krāsni, bet kreisajā, domājams, ēdamistaba.

19.gs. sākumā ēka paplašināta, bet funkcija netiek mainīta un līdz pat 1. pasaules karam. 19. gs. 2. pusē, uzbūvējot 2. stāvu, manteļskurstenis tiek nojaukts, bet tā vietā izveidots liels dūmvads, pie kura pieslēdzas 1. un 2. stāva plītis un krāsnis. Ziemeļaustrumu pusē piebūvēja tualetes izbūvi. 1. stāvā korpuss saglabāja iepriekšējo funkciju - pils virtuve, bet 2. stāvā, domājams, bija dzīvojamās telpas. Malkas apkure tika lietota līdz 20. gs. 60. gadu beigām, kad to nomaina pret centrālo apkuri.

 20. gs. 20. – 30. gados un 20. gs. 2. pusē korpuss samērā maz postīts, saglabājušās vēsturiskās 19. gs. 2. puses būvdetaļas: logi, durvis, siju dēļu griesti un jumta konstrukcijas.

Ieejas maksa Muižas virtuves ekspozīcijā 1,00 € pieugušajiem, 0.50 € skolēniem, studentiem, pensionāriem.

Ieteikt citiem: