Jaunumi

Noslēgusies ekspozīcijas "Sēlija sirdī" iekārtošanas pirmā kārta

8. Jūlijs, 15:48, 2022 Sēļu sēta
Noslēgusies ekspozīcijas

"Sēļu sētas" Amatu mājā ir noslēgusies ekspozīcijas "Sēlija sirdī" iekārtošanas pirmā kārta. Ar prieku paziņojam, ka no rītdienas, 9. jūlija, to varēs apskatīt jebkurš interesents.

Jaunuzceltā Amatu māja papildina “Sēļu sētas” kultūrvēsturisko ēku kompleksu. Tajā ir izvietotas nodarbību klases un paredzēta ievadekspozīcija par Sēliju un Sēlijas amatiem, kas interesentiem apskatāma visu gadu un individuālajiem apmeklētājiem paildzina “Sēļu sētā” pavadīto laiku. Ekspozīcijas pamatmērķis ir iepazīstināt apmeklētājus ar senajām amatniecības prasmēm, izmantojot muzeja krājuma eksponātus un daudzveidīgus informācijas pasniegšanas paņēmienus, kas ir interesanti un saprotami dažādām mērķauditorijas grupām.

Sēlijai nozīmīgs kultūrvēsturisks atradums ir sēļu arheoloģiskais tērps, kas atrasts Sēlpils Lejasdopeļu kapulauka izrakumos. Viena no tā greznākajām rotām bija tumši zilā seģene ar ieaustiem bronzas gredzeniem. Šīs divas krāsas – tumši zilā un bronza – ir izmantotas par pamatu ekspozīcijas krāsu paletei.

Ekspozīcija sākas Amatu mājas priekšnamā. Šī telpa ir veltīta vispārīgai informācijai par Sēliju, tās cilvēkiem un nozīmīgākajām kulturvēsturiskajām vietām.

Sēlijas novada lepnums ir cilvēki. Runājot par dažādos laikos novadam nozīmīgām personībām, varam aplūkot fotosienu ar ievērojamākajiem sēļiem.

Kā turpinājums Sēlijas iepazīšanai ir “satikšanās punkts” – uz plaukta izvietota patriotiski noskaņotu sēļu un amatnieku kontaktinformācija, kas ļauj pēc šīs ekspozīcijas apmeklējuma izvēlēties sev tīkamu Sēlijas ceļojuma turpinājumu, dodoties pie kāda amatnieka vai izvēloties sēliskas naktsmājas. Lapiņas izvietotas uz paneļa, kas simbolizē satikšanos, tādēļ uz tā palielinātā mērogā skatāma Jāņa Jaunsudrabiņa ilustrācija no stāsta “Krogs”.

Priekštelpā, pie izejas uz pagalmu izvietota informācija par brīvdabas ekspozīcijas turpinājumu, kas dod kopīgo priekštatu par visu “Sēļu sētā” apskatāmo.

Lai ilgāk saglabātu skaistos Sēlijas iespaidus, iecerēta iespēja nofotografēties, lai Sēlija paliek sirdī.

Par ekspozīcijas iekārtošanas otro kārtu informācija sekos.

Ieteikt citiem: