Jaunumi

Izzinoša pastaiga "PA BRĪVĪBAS CĪŅU PĒDĀM JĒKABPILĪ"

5. Novembris, 12:47, 2020 Vēstures muzejs
 Izzinoša pastaiga

Aicinām doties izzinošā pastaigā pa dažādām Jēkabpils vietām, apskatot senajās fotogrāfijās mūsdienās redzamās vietas, kas saistītas ar jēkabpiliešiem un krustpiliešiem, kas piedalījušies Brīvības cīņās vai atbalstījuši tās.

Brīvības cīņas par Latvijas valsts neatkarību ilga no 1918. gada 18. novembra, kad tika proklamēta Latvijas Republika, līdz 1920. gada 11. augustam, kad tika noslēgts Latvijas – Krievijas miera līgums. Krievija atzina Latvijas neatkarību un atteicās no tiesībām uz Latvijas zemi.

Laika posms no 1918. gada 18. novembra līdz 1919. gada 11. novembrim – Rīgas atbrīvošanai no iekarotāju karaspēka ir viens no sarežģītākajiem Latvijas vēsturē. Lai gan 1918. gadā tika pasludināta Latvijas neatkarība, valstī vēl aiz vien atradās vācu un krievu karaspēks un tikai 1919. gadā, kad Latvijas Brīvības cīņu laikā iekarotāji tika padzīti no Rīgas, kļuva skaidrs, ka valsts ir atguvusi un nostiprinājusi savu neatkarību. Uzbrukums bija Latvijas valdībai negaidīts notikumu pavērsiens, taču ienaidnieka klātbūtne vairoja latviešu tautas patriotismu un Latvijas karaspēks, kurš atradās tikai formēšanas stadijā varonīgi cīnījās aizsargpozīcijās.

Godinot Latvijas armijas karavīru varonību, Latvijas valsts nodibināja Lāčplēša Kara ordeni.

Par svētku un atceres dienu kļuva 11. novembris – Lāčplēša diena, ko atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas valsts armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb t.s. Bermonta karaspēku 1919. gada 11. novembrī. Pieminot šo notikumu, Lāčplēša dienā tiek godināti Latvijas brīvības cīnītāji.

Lejulādēt pastaigas maršrutu PDF formātā

 

Ieteikt citiem: